«Ақмола облысы білім басқармасының Зеренді ауданы бойынша білім бөлімі Гранитный кентінің негізгі орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Основная средняя школа поселка Гранитный отдела образования по Зерендинскому району управления образования Акмолинской области»

СоцСети

    

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді түрлендіру

Тақырыбы:

Қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық  өрнектерді түрлендіру

 

Күні,айы: 21.02.2020ж.

Мұғалімнің аты-жөні:  Тулекова С.Т.

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.14

алгебралық  өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;

7.2.1.15

қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық  өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;

 

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, 
өрнектерді түрлендіру, ықшамдау, тақырып бойынша алған 
білімдерін тереңдете түсу. .

 

 

 

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыпты  түсініп оқуына орай ойын толық жеткізуге ,ауыз-екі сөйлеуге, тілдік қорлары дамыйды

 

 

Кейбір оқушылар:

Оқушыларға  көпмүшені ортақ көбейіткішті жақшаның сыртына шығару, топтау тәсілі арқылы және   қысқаша көбейту формуласын пайдаланып көбейіткішке жіктеуді үйренеді.

 

                                                                      Сабақтың барысы

 

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

 

Сабақтың басы(2-5 минут)

Психологиялық ахуал

Тік тұрамыз, иықты түзейміз,

Ашуланамыз, таңғаламыз,күлімдейміз

Және тып-тыңыш орнымызға отырамыз

Сабақ мақсатын жариялау.

Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушыларды формативті бағалау.

МК) .Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу

(сөйлесу Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа

дайындау, оқу құралдарын алу.

Қандай қысқаша көбейту формуласын білесіңдер? 
Оқушы тақтаға шығып формуланы жазып, ережесін айтып мысал келтіреді. 
Оқушы жауаптары: 
Екі өрнектің квадратының айырымы 
Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты 
Екі өрнектің кубының қосындысы және айырымы ?

Сематикалық карта 

Жасырын сөз (Евклид)

 

 Сабақтың ортасы

 

А)

В)

С)

D)

Көбейткіштерге жікте:

а2-4у2

(а-4у)(а+4у), 

Б                         

 

(а-4у)2, 

С

 

(а-2у)(а+2у), 

Е     

 

(а+4у)2, 

Р

Көбейткіштерге жікте:

27а3+в3

(3а+в)(9а2 3ав+в2),

В             

 

(3а-в)2, 

И

(3а-в)(9а2-3а+в2), 

Т                 

(3а- в)           (9а+3а2+в), 

Я

Бөлшекті қысқарт: 

       72

__________

  132-112

 

       2

       A

 

  1,5

К

 

      1

М

 

  3

О

Көпмүше түрінде жаз:

(2-х)2

4-4х+х2, 

        Л   

4х2, 

Х

      

4-х2, 

        Ф                

4-2х+х2,

Г   

Көбейткіштерге жікте:

8-12а+6а2-а3

(4-а)3, 

Д              

(4+а)3, 

  Ж            

(2-а)3, 

И              

(2+а)3, 

Н

Көпмүше түріне келтір

(5+х)2

25+10х+х2

Д

25+5х+х2

Ж

5+10х+х2

К

25+2х+х2

П

 

Жұлдызшаның орнына қалып қойған санды немесе әріпті тап:

(5в -4х)(5в+4х)=  *  - (4х)2 = * - 16х2

(а-3)2=а2- * а3 + 32=а2- * а+9

а2- 6а+9= а2-2а3+32=(* -  3)2 

 

Сергіту сәтін орындау:   Ойын"1-7" сана таптым

Оқулықпен жұмыс

 1) Көбейткіштерге жікте:               

а) 49n2-25; ә) 8-m3;

2) Көпмүше түрінде жаз:             

   а) (5х-2у)2;

   ә) (3+в)3;

Дескриптор: 

1. Екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласын біледі.

2. Екі өрнектің қосындысының кубтарының формуласын біледі.

3. Екі өрнектің айырмасының квадратының формуласын біледі.

4.Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын біледі:

 

Өмірмен  байланыстыр

(Қойылым)

 

 

Сабақтың соңы

«Бес саусақ» әдісі бойынша кері байланыс

http://cs625524.vk.me/v625524498/24e3e/2NX98F9gcUY.jpg

 

 

Үйге тапсырма:   №35.22

 

 

 

 

                                                                Қосымша ақпарат

 

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

 

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

 

       

 

 

 

 

 

Жаңартылған күні: 30.04.2020 19:15
Құрылған күні: 30.04.2020 19:15

Текст