12 сәуір – Ғарышкерлер күні!

Ғарышқа алғашында нелерді ұшырып еді?

Ғарышкер ит - Лайка — ғарышқа сапар шеккен әлемдегі тұңғыш тіршілік иесі.
Ø 1957 жылдың 3-қарашасында ғарышқа салмағы алты келі, жасы екі жастан асқан Лайканы «Спутник-2» ғарыш кемесімен ғарышқа аттандырып жіберді. Ғарыш кемесі ұшырылғаннан кейін, шамамен, 5-7 сағаттан соң Лайка ғарыштағы температураның күрт артуы мен стресстің салдарынан өледі. Сынақты ұйымдастырушылар о бастан-ақ Лайканың жерге қайтуын күткен жоқ. Олардың жоспарлауынша Лайка ғарышта бір аптаға жуық уақыт өмір сүруі керек болатын.
Ø Кеңес Одағының ғалымдары Лайкамен берге тағы екі итті жаттықтарған болатын. Олар: Белка мен Стрелка. Осынау үлкен сынақты іске асыру үшін Лайканың ұшырылуынан біраз жылдар алдын арнайы коммисия құрылып нақты шараларды анықтап отырды.
Лайканың құрметіне әндер жазылап, сигарет шығарылды. Тіпті, топтарының атын өзгерткен әншілер де болды. Ғарыш күніне орайластырылып әр түрлі ашықхаттар әзірленді.

Юрий Гагарин

Юрий Гагарин адамзат баласындағы тұңғыш ғарышкер 1961 жылы 12-сәуiрде Юрий Гагарин «Восток» кемесiмен ғарышқа ұшты
Ø Мемлекеті - КСРО
Ø Мансабы - ұшқыш-ғарышкер
Ø Әскери атағы - Полковник
Ø Экспедициялары - Восток-1(12-ші Сәуір)
Ø Ғарышта болған уақыты - 1 сағ 48 минут
Ø Туылған күні - 1937 ж. наурыздың 9-ы,
Ø Туылған жері - Клушкино ауылы, Гжатский ауданы, КСРО
Ø Қайтыс болған күні - 1968 ж. наурыздың 27-сі,
Ø Қайтыс болған жері - Киржач қала манында, Владиморск облысы, РКФСР, КСРО
Ø Сыйлықтары - Кеңес Одағының Батыры.

Қазақтың 3 қыраны

Тоқтар Әубәкіров, Талғат Мұсабаев, Айдын Айымбетов

Ең алғашқы қазақ ғарышкері

Әубәкіров Тоқтар Оңғарбайұлы

Қазақстанның тұңғыш ғарышкер ұшқышы
1946 ж маусымның 27-інде Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, «1-інші май» ұжымшарында дүниеге келген, қазақ. Жоғарыбілімді. Техника ғылымдарыныңдокторы, профессор, академик, авиация генерал-майоры.
1991ж 2 қазандаБайқоңырғарышалаңынан “Союз ТМ - 12” ғарышкемесіменұшып, “ Мир” орбиталдықкомплексіндеөзгеғарышкерлерменбіргесегізтәулікбойығылымизерттеужұмыстарынжүргізді.
ТоқтарӘубәкіровзерттеушіғарышкересебінде, Александр Волков жәнеаустрияғарышкері Франц Фибек, «Союз ТМ-13» ғарышкемесіменғарышқаұшуғакірісті. Апта бойы «Мир» орбиталдыкешеніндежұмысістеді. 1991ж ж. қазаннаың 10-ында ғарышкемесіменЖергеқайтыпқонды. Ғарыштаөтегенмерзімі — 7 күн 22 сағат 13 минут.

Ғарышкер - ТалғатМұсабаев
ҚазақтыңқарабаласыТалғатМұсабаевғарышқақасиетіҚұранкітапты, туғанжердіңбіруыстопырағын, көкбайрақты ала ұшқан.
1994 жылығарышқабіріншіретұшқанда (Союз ТМ – 19) 126күн ғарыштаөткізген.
1998 жылығарышқаекіншіретұшқанда (Союз ТМ-27) 208 күнғарыштаөткізген.
Гиннестіңүздіктабыстаркітабындабірайдынішінде 5 рет не бары 30 сағат 8 минут ұзақтығыменашықғарышқашыққаныжазылыпалынған.
Ұшқанда американ ғарышкеріЛ.Эйартс пен Ресейғарышкерішувашұлтыныңөкілі Николай Батуринменбірге.
2001 жылығарышқаүшіншіретұшқанда (Союз – ТМ – 32) 8 күнғарыштаөткізген.

Айдын АқанұлыАйымбетов

27.07.1972

Алматы облысыТалдықорған қаласы, Өтенай ауылы) - Қазақстан ғарышкері, Халыққаһарманы. Шыққанруы жалайыр.

Мектепті алтын медальменбітірген. 1993 жылы Армавирдегі жоғарғыәскериавиациялықучилищені "ұшқыш-истребитель" мамандығыбойыншабітірген.

1993 жылдыңмамырынан ҚазақстанныңҚарулыКүштерінің қатарындақызметатқарады. Ұшқыш-истребитель. ҒарышкерлеротрядынатаңдауалдындаТалдықорғанқаласымаңындағыавиабазадаавиациялықбөлімшеніңкомандиріболыпқызметатқарды. 2009 жылдыңжелтоқсанынан ҚазақстанРеспубликасыныңҰлттықғарышагенттiгi төрағасыныңкеңесшісі, агенттікдепартментінің директоры. 2011 жылдыңнаурызынанСұлтанғазиеватындағы ғарыштықзерттеулеринститутында ғарыштықтехнологиялардыақпараттық-білімдікқамтамасызетубөлімініңбастығы. 2012 жылдыңкөктемінен Астана қаласындағыОқушыларсарайындағыжасғарышкерлермектебіндеұстаздықетеді.

ҚазақстанРеспубликасыӘскери-әуеқызметініңполковнигі (2014 жылдан).

Қазақ елін асқақтата беретін ғарышкерлер өсе берсін!

Жаңартылған күні: 27.04.2020 13:01
Құрылған күні: 27.04.2020 13:01