Қайғылы желоқсан

Мақсаты:

1) Оқушыларға желтоқсан жұлдыздарының ерлігі туралы, Отаны үшін жанын аямаған еліміздің ұл-қыздарының ерлігі туралы түсінік беру.

2) Құрметтеуге, қастерлеуге, олар туралы әңгімелер мен өлең-жырларды жатқа әңгімелеуге қалыптастыру.

Тәрбиелік мәні: Оқушыларға Қайрат Рысқұлбеков, Ләззат Асанова, Сәбира Мұхамеджанова және Ербол Сыпатаев туралы мағлұмат беру, құрметтеуге, қастерлеуге тәрбиелеу.

Тәрбиетүрі:Патриоттық тәрбие.

Тәрбиеәдісі: Көрнекілігі,сұрақ-жауап.

Сабақтыңжүрісі:

І. Ұйымдастыру.

Мұғалім: Құрметті ұстаздар, оқушылар! Бүгін біз дүниені дүр сілкіндірген, тәуелсіздік туын ең алғаш көтерген әйгілі 1986 жылдың желтоқсанына арналған «Желтоқсан жұлдыздары» атты ашық тәрбие сағатын өткізбекпіз.

1986 жылы 16 желтоқсанда қазақ елінің азаттық көктемі үшін, солақай саясатқа қарсы алғаш рет бас көтеріп, құрбан болған ұл-қыздарымыз жайлы сыр шертпекпіз. Ол оқиғаны ешбір қазақ азаматы ұмытпауға тиіс емес.

Балалар, 1986 жылы 16 желтоқсанда Брежнев атындағыалаңғажастар мен студенттер не үшінжиналыпеді?

Оқушылар: ҮкіметбасынаКолбиннің келуіне наразылықбілдір уүшін.

Мұғалім: — Колбинге неге қарсышықты?

• Қазақстанда қазақмектептері мен бала-бақшалары азая бастады. Қазақтар өз ана тілдерін ұмыта бастады.
  • Колбин қайдан келген?
  • Колбин Ресейден келген болатын.
  • Тәуелсіздік дегенді қалай түсінесің?
  • Өз алдында дербес, еркін мемлекет, яғни ешкімге тәуелді болмай ішкі- сыртқы мәселелерді шешеалатын мүмкіндігі болуды – тәуелсіз мемлекет дейміз.
  • Сонымен біз тәуелсіздігімізді алдық  па?
  • Иә, қазір біз тәуелсіз мемлекетпіз.
  • Тәуелсіз мемлекет атануымызға кімдердің еңбегісіңді?
  • Қайрат Рысқұлбеков, Ербол Сыпатаев, Ләззат Асанова, Сәбира

Мұхамбетжанова сияқты үлкен азаматтардың.

• Дұрыс, балалар! Бүгін бірсәт осы аты аталған азаматтарды еске ала отырып, олардың ерлігі, не үшін алаңғашыққандығын көпшілік алдында айтакетсек, артық болмас.

1986 жылғы 16 желтоқсанАлаңға жастар жиналуда.

Қолдарында «Қазақстан – қазақтардікі!», «Дербестікталапетеміз!», «Біріккен Ұлттар Ұйымынамүше болу құқығын талап етеміз!», «Ресейгеқайт!» деп жазылған транспаранттар.

Екі-үшмиллиция, жасақшылар ортағашығып жастарды ұрып-соғабастайды. «Ұлтшылдар!», «Бұзақылар!», «Тәртіпсіздер!» депортаға қуабастайды.

Алаңдағы қозғалысты бейнеленген оқушылар бір сәт қозғалмай тұрып қалады. Музыка әуеніестіледі.

Мұғалім: Түн. Кәдімгімиллиондаған түн дердің бірі, бірақ бұлтүнөзгешетүнеді. Себебі, бұлтүнде қаланыңкез-келген тұсынан ұсталған қазақжастарынұ рып-соғып, өлімші халгежеткізді. Осындай қатігездікті көрген, оларға араша түсемдеп жүргендердің арасында Қайрат Рысқұлбеков те бар.

ІІ Мұғалім:Оләділеттің, шындықтың жететініне іштейсенді. Қайрат орысша – қазақшаға бірдей, өтесауатты, өзойынашықайтатын жігерлі, жігіт ді. Қайраттан қорыққан Колбин мен оның қолшоқпарларыдан тез құтылуүшін «Атылсын!» депүкімшығарды.

Өкінішкеорай, 1988 жылы 13 мамырда Семей түрмесінеәкелгенҚайратРысқұлбеков 21 мамыркүнітаңдаөмірменқоштасты.

ІІІ Мұғалім:Желтоқсан қозғалысына қатысқандардың бірі рболСыпатаеведі. Өзі сияқты студент қыздар мен ұлдарды қорғаймын деп жүргенде Ерболды жасақшылар қатты соққыға жығып, емханаға түседі де, екінші күні қайтыс болады.

Ерболдың мәйітін ауылға мұғалімдері алыпбарады. Ата-анасы баласын жылап жерлейді.

1986 жылғыжелтоқсан жаңғырығы Өскемен қаласындағы жастар озғалысына әсер еткеншындық.  Өскемен педучилищесінің студенті Сәбира ұхамеджанова мен мұғалімнің арасында түсінбеушілік болып Сәбираның анасын шақыртады.

Қорытынды: Желтоқсаноқиғасы! Аз ғана уақытта әлем назарын аударған толқу күштеп басылғанмен , оның мәні мен маңызы енді еш уақытта өшпейді.

«Өз ұлын, өзрлерін ескермесе,

Ел тегі алсын қайданке меңгерді» — деп Ілияс Жансүгіріп атамыз айтқандай, бұларға қандай құрмет көрсетілсе де артықемес.

Желтоқсан – ерліктарихымыз.

Сондықтан, тындырылған ісорынды деп бағалаймыз.

1. Президент тіңжарлығымен 1996 жылы 9 желтоқсанда Қайрат Ноғайбайұлы Рысқұлбековке «Халыққаһарманы» атағы беріліп, айрықша ерекшелік белгісімен — «Алтын жұлдыз» тапсырылды.
  1. Сәбира, Ләззат, Ерболға «Ақтаужөніндегіанықтама» қағаздары берілді.

Желтоқсан қозғалысының ақ-қарасын айыруға атсалысқан азаматақын Мұхтар Шаханов еді. Халықтық қолдау арқасында желтоқсан құрбандарына арнап ескерткіштер ашылып, көшелерге аттарынберіп, құрмет көрсетіліп жатыр.

Тәуелсіздігіміздің тұғырыбиік, халқымыздың еңсесі жоғары, егемендігіміз баянды болсын деп тілейік.

Жаңартылған күні: 14.12.2020 08:54
Құрылған күні: 14.12.2020 08:54